VAŠI PRIHODI
Prihodi su prvi korak prema samostalnosti. Bez obzira na to je li riječ o privremenom poslu, redovitoj plaći, džeparcu ili novčanim nagradama, svojim prihodima možete ispuniti vlastite ciljeve. Zato je važno razumjeti ih.
Dobili ste prvu plaću. Znate li što je neto plaća i kako je izračunati? Ne brinite se, mnogi ljudi ne znaju čitati svoje platne listiće, a još ih se više iznenadi kada odu u mirovinu i uvide koliko je ona mala.
U ovom dijelu odgovorit ćemo na sljedeća pitanja:
- Što su prihodi?
- Koji su izvori prihoda?
- Kako ostvariti prihode?
- Što su mirovine?
- Ulaganja – kako uvećati vrijednost?
Što su prihodi i koji su izvori prihoda?
Prihodi su sav novac koji ste zaradili ili dobili, a koji se može koristiti za kupnju i plaćanja.
Izvori prihoda uključuju:
- plaće
- mirovine
- napojnice
- novčane poklone
- stipendije
- povrat od štednje i ulaganja (dividende, kamate na štednju i dr.)
- doplatke (npr. dječji doplatak)
- naknade (npr. naknada za nezaposlene)
- najamnine
- drugo (dnevnice, alimentacija itd.)
Najčešći izvor prihoda su plaće i mirovine.
Onima s niskim primanjima država kroz sustav socijalne skrbi isplaćuje doplatke i naknade. Prihodi se mogu isplatiti u raznim valutama (kune, euri, dolari i dr.) ovisno o tome ostvaruju li se u zemlji ili inozemstvu. Mogu biti oporezivi ili neoporezivi.
Odakle dolazi novac: plaća
Plaća je iznos novca koji primate za svoj rad.
Postoji:
- bruto plaća
- neto plaća
Neto plaća je novac koji od poslodavca dobivate na svoj tekući račun. Ali pazite: to nije iznos/cijena vašeg rada. To je iznos koji dobijete kada se od bruto plaće odbiju svi porezi, prirezi i doprinosi koji odlaze državi i vašem gradu.
Upamtite: Moguće je da vam se smanji plaća ili da dobijete otkaz. U tom je slučaju važno da imate fond štednje za „crne dane“ i u njemu iznos dovoljan za plaćanje prosječnih mjesečnih troškova za šest mjeseci.
Mirovina
Mirovina je naknada koju primaju građani za svoj minuli rad (tijekom radnog vijeka).
Sustav mirovinskog osiguranja u Hrvatskoj organiziran je tako da postoji obvezno i dobrovoljno mirovinsko osiguranje. U obvezni mirovinski fond obvezni ste ulagati za svoju mirovinu čim se zaposlite. Osim toga, možete samostalno ulagati i u dobrovoljni mirovinski fond kako biste imali veću mirovinu.
Hrvatske su mirovine najniže u Europskoj uniji, a u budućnosti će biti još manje ako ne počnemo na vrijeme dodatno štedjeti.
Zato počnite samostalno izdvajati novac za mirovinu već s prvim zaposlenjem, a ako možete i prije. To se zove dobrovoljna mirovinska štednja jer nije obvezna, ali je preporučljiva. Naime, već i s malim, ali redovitim početnim iznosima štednje, u dugom roku imat ćete pristojan iznos za starost.
Kako ostvariti prihode?
Prihodi se mogu ostvariti:
- isplatom u gotovini,
- isplatom na bankovni račun,
- isplatom u naravi (npr. bon za ručak ili službeni automobil)
Što je ulaganje?
Ulaganje je višak novaca koji ste uložili očekujući zaradu u budućnosti kako biste imali više od iznosa novca koji ste početno uložili.
Štednja uobičajeno prethodi ulaganju. Naime, da biste mogli uložiti novac, prvo ga morate imati, makar se radilo i o malim iznosima. (U protivnom, ulaganje u, primjerice, dionice pozajmljenim novcem može biti vrlo rizično.)
Budite pažljivi pri odluci o ulaganju: ulaganja koja vam nude veću zaradu obično su i rizičnija.
Ulaganja u državne obveznice, obvezničke investicijske fondove ili životno osiguranje predstavljaju niskorizična ulaganja. Međutim, ona donose i manju zaradu od rizičnijih ulaganja kao što su ulaganja u dioničke investicijske fondove ili dionice.
Dionice možete kupovati tek kada ste punoljetni i steknete poslovnu sposobnost za ulaganje na burzi.
©2024. Štedopis, Institut za financijsko obrazovanje. Sva prava pridržana. Uvjeti korištenja.