Džeparac pomaže djeci i tinejdžerima u stvaranju dobrih novčanih navika, poput štednje za svoje ciljeve i trošenja novca samo na ono što si mogu priuštiti.
- Džeparac pomaže djeci da nauče o upravljanju novcem i odgovornosti.
- Vaše odluke o džeparcu ovisit će o vašim obiteljskim okolnostima i vrijednostima.
- Ako odlučite davati džeparac za kućne poslove, jasno recite svoja očekivanja.
- Vaše dijete puno uči gledajući kako postupate s novcem.
Osnove džeparca
Davanje džeparca djeci od četiri ili pet godina pomaže im da počnu učiti o vrijednosti novca i upravljanju novcem. Na primjer, kada djeca dobiju džeparac, moraju odlučiti o trošenju ili štednji. A ako štede, naučit će čekati stvari koje žele.
Džeparac također može pomoći djeci da nauče o posljedicama gubitka novca ili njegovog nerazboritog trošenja. Dopustiti svojoj djeci da pogriješe dio je procesa učenja.
Djeca uče mnogo o upravljanju novcem gledajući kako koristite novac. Na primjer, ako vaše dijete vidi da postavljate ograničenje potrošnje ili kupujete po najpovoljnijoj cijeni, pomažete svom djetetu da nauči planirati potrošnju i pridržavati se osobnog proračuna.
Kada djeci dati džeparac
Ne postoje stroga pravila o tome kada djeci početi davati džeparac. Djeca su spremna upravljati džeparcem ako razumiju da:
- trebaju novac za kupnju stvari;
- važno je štedjeti novac, a ne potrošiti ga sve;
- potrošiti sav svoj novac danas znači da ga nema više do sljedeće uplate (plaće, džeparca, itd).
Koliko džeparca je primjereno?
To ovisi o obiteljskim okolnostima i onome što mislite da je razumno. Sve dok vaše dijete razumije koliko će dobiti i koliko često, može početi učiti kako dobro koristiti novac.
Iznos džeparca ovisit će o vašem proračunu, a za svaku godinu starosti, ako vam to vaša primanja omogućuju, pomalo ga povećavajte. Mlađoj djeci bolje je davati tjedni, a starijoj (iznad 14 godina) mjesečni džeparac.
Svoju odluku o tome koliko džeparca dati možete temeljiti na:
- godinama djeteta – na primjer, petogodišnjaku možete dati do 1 euro tjedno, sedmogodišnjaku 2 i pol eura tjedno, a tinejdžeru od 15 godina oko 25 do 30 eura mjesečno;
- očekivanjima od džeparca – na primjer, ako očekujete da džeparac pokriva troškove poput prijevoza, mjesečne članarine u sportskom klubu ili drugih slobodnih aktivnosti, povremenu kupnju hrane izvan kuće (prije ili poslije škole jednom tjedno), možda ćete morati dati malo više, najbolje da zajedno popišete sve troškove svojega djeteta koje planirate podmirivati džeparcem.
Što može pokriti džeparac?
Džeparac može pokriti:
- štednju za posebnu igru ili igračku;
- posebne izlaske poput kina;
- darova za braću i sestre, članove šire obitelji, prijatelje;
- ručka koji se kupuje van škole jednom tjedno.
Upravljanje džeparcem odličan je način da vaše dijete razvije osjećaj odgovornosti i neovisnosti.
Džeparac i poslovi
Nema pravila i pogrešaka kada se radi o plaćanju djece za obavljanje kućanskih poslova.
Neke obitelji smatraju da bi djeca trebala pomagati u poslovima samo zato što su svi članovi obitelji, a ne zato što su plaćeni. Također, povezivanje dječjih poslova s džeparcem može dovesti do pregovaranja o tome koliko su poslovi vrijedni.
S druge strane, neke obitelji smatraju da džeparac treba zaraditi, a ne samo dati. I dobivanje džeparca može motivirati neku djecu da rade kućne poslove.
Ako ipak odlučite povezati džeparac s kućnim poslovima, dobro je da poslovi budu redoviti – na primjer, pospremanje spavaće sobe dnevno ili tjedno ili izbacivanje kanti za smeće svaki tjedan. Ovo vašem djetetu stvara naviku da radi kako bi zaradilo novac. Potaknite djecu da „zarade“ veći džeparac obavljajući sitne poslove po kući, a tinejdžere da pronađu ljetni posao preko učeničke udruge kako bi shvatili da se jedino radom stvara materijalno bogatstvo.
Ako odlučite plaćati džeparac za kućne poslove, jasno objasnite poslove kako ne bi došlo do zabune ili pregovaranja o tome što treba učiniti i kada.
Savjeti o davanju džeparca
- Objasnite djetetu čemu služi džeparac, a čemu ne. Na primjer, ako džeparac treba pokriti zabavu, dogovorite se koje su vrste zabave u redu. Moglo bi pomoći da zajedno napišete popis.
- Razgovarajte o tome koliko novca može uštedjeti, potrošiti i donirati. Na primjer, možete se složiti da vaše dijete 50% džeparca štedi, 40% troši i 10% donira.
- Odredite iznos džeparca koji si možete priuštiti, bez obzira na to što drugi roditelji (ili vaše dijete!) mogu reći.
- Platite džeparac na određeni dan. Možete odabrati tjedno (djeci do 10 godina), dvotjedno (od 10-14 godina) ili mjesečno plaćanje (od 15 godina).
- Položite džeparac starijeg djeteta (iznad 14 godina) izravno na njegov bankovni račun. Prepaid kartice funkcioniraju poput online kasice. To im može pomoći da se upoznaju s digitalnim novcem i pripremiti ih za korištenje debitnim karticama.
- Pokušajte ne dodavati džeparac ili plaćati unaprijed. Ako to učinite, razmislite o izradi plana otplate s djetetom kako biste ga naučili o posuđivanju novca.
Djeca bi se mogla osjećati motiviranom za štednju ako vide kako njihov novac ‘raste’. Pokušajte staviti ušteđeni novac u staklenku kako bi vaše dijete moglo gledati kako razina novca raste. Ili možete upotrijebiti nekoliko staklenki da podijelite djetetov džeparac – jednu staklenku za trošenje na male stvari koje vaše dijete sada želi, a jednu za štednju za veće stvari.
Učenje o novcu
Vaše dijete puno uči gledajući kako postupate s novcem. Džeparac učiti djecu o:
- vrijednosti novca – relativnoj cijeni stvari;
- trošenju – prihvaćanju da novca više nema nakon što se potroši;
- zarađivanju – razumijevanju da zarađivanje novca može biti težak posao, ali obično je to jedini način da se do njega dođe;
- štednji – korištenju novca za ostvarenje kratkoročnih i dugoročnih ciljeva;
- posuđivanju – razumijevanju važnosti vraćanja posuđenog novca;
- oportunitetnom trošku – razumijevanju da kada koristite novac da nešto kupite, odričete se šanse da tim novcem kupite nešto drugo
Photo: Unsplash